Contact Us
Address: 103 Reade St, New York NY 10013
Follow Us

Blog

alechwasty
WITAMINY

Czy zażywanie witaminy D naprawdę może coś zmienić?

Dlaczego witamina D jest nam potrzebna? Skąd wzięła się jej nagła popularność? Czy przyjmowanie witaminy D naprawdę może coś zmienić? O tym dlaczego suplementacja witaminą D jest tak ważna i co zrobić, by uniknąć jej niedoborów, opowiada Hanna Mika – dietetyczka.

witamina D – fakty i mity

Dlaczego witamina D jest nam potrzebna?

Witamina D jest jedną z niezbędnych witamin dla zdrowia i życia. Przyjęło się, że witamina D jest potrzebna dla mocnych kości, ale to nie jest cały potencjał tej witaminy. Witamina D ma przede wszystkim wpływ na odporność. Wszystkie osoby zmagające się z alergiami i uczuleniami, powinny sprawdzić u siebie poziom witaminy D – często niski poziom w stosunku do normy, może wynikać z tendencji do alergii czy nietolerancji pokarmowych.

Ile osób jest zagrożonych niedoborem?

Aktualnie mówi się, że Polacy są zagrożeni niedoborem ze względu na naszą szerokość geograficzną, która niestety predysponuje do tego byśmy mieli niski poziom witaminy D. Witamina D jest syntezowana przez nas przy odpowiednim nasłonecznieniu. Niestety nie każdy pamięta, że ta synteza zachodzi miedzy godziną 10 a 15 i tylko w miesiącach wiosenno-letnich. Nie każdy również wie, że sam krem z filtrem może blokować biosyntezę nawet do 90%. Jeśli więc wyjeżdżamy na wakacje i smarujemy się kremem, to fakt, że się ładnie opalimy, niekoniecznie oznacza, że przyswoiliśmy odpowiednią dawkę witaminy D.

Czy to prawda, że panuje epidemia niedoboru witaminy D?

Tak, mówi się, że blisko 99% polskiego społeczeństwa ma jej niedobory. Pracownik laboratorium, z którym na co dzień współpracuję, mówi, że choć pomiary witaminy D, są ostatnio dość modne, to jednak  z jego obserwacji wynika, że 99% badanych ma jej głębokie niedobory.

Nawet dietetycy, którzy ostrożnie podchodzą do suplementacji, są pozytywnie nastawieni do suplementacji witaminą D i wskazują, że powinna być stosowana przez każdego w okresie jesienno-zimowym, a przez osoby, które pracują w pomieszczeniach zamkniętych, również latem.

Jakie dawki witaminy D przyjmować, by jej nie przedawkować?

Dotychczas ludzie bali się suplementacji witaminą D, dlatego, że jest magazynowana w organizmie. Wcześniejsze zalecenia mówiły o przyjmowaniu po 5 mikrogramów (200 jednostek międzynarodowych) na dzień. Aktualnie jest to nawet 2000 jednostek dziennie, a przy niedoborach, nawet 10 000 jednostek, przy czym przy takiej (większej) suplementacji zalecana jest kontrola. Aby nie osłabiać stawów przy suplementacji witaminy D, sięgamy również po witaminę K2. Witaminy te tworzą tak zwaną “świętą parę”. Witamina D odpowiada za wchłanianie wapnia, a K2 za odprowadzanie go do kości. Mówi się też, że witamina K2 pomaga odwapniać naczynia miękkie. Przy spożywaniu dużych dawek nabiału, usztywniamy blaszkę miażdżycową. Wprowadzając suplementację możemy nad tym zapanować.

Jaki jest koszt badań na niedobór witaminy D?

Cena takiego badania to ok 40/50 złotych. Warto minimum raz do roku zrobić takie badanie, również przy suplementacji, by sprawdzić czy zalecana dawka jest dla nas wystarczająca, przy czym aby badania te były miarodajne, najlepiej jest odstawić suplementację na kilka dni przed nim. Są podane pewne normy, jednak każdy z nas ma inne predyspozycje, uprawiamy różne aktywności fizyczne, jesteśmy grubsi czy chudsi. Każdy inaczej metabolizuje witaminę, dla każdego dawka może być minimalnie inna. Dobrze jest więc zacząć od sugerowanej normy, a po jakimś czasie sprawdzić podczas badania czy ta dawka jest dla nas wystarczająca.

Sprawdź nasze produkty z witaminą D:

Koszyk
0